logo

Ghosts.pl

Ładowanie strony

Ghosts.pl

Rejestracja

Kryptowaluty - 22 lutego 2021

Bank Rozliczeń Międzynarodowych: 86 proc. krajów jest zainteresowanych CBDC

Już aż 86 proc. banków centralnych ankietowanych przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych zastanawia się nad emisją cyfrowych walut. Ponoć w ciągu trzech lat CBDC będą dostępne w krajach gromadzących jedną piątą światowej populacji.

Bank Rozliczeń Międzynarodowych bada temat CBDC

Bank Rozliczeń Międzynarodowych opublikował właśnie wyniki trzeciej edycji badania dotyczącego CBDC. Eksperci przeprowadzili ankietę jeszcze w 2020 r. O zdanie zapytano 65 banków centralnych z krajów, które odpowiadają za 72 proc. światowej populacji. Z tego 21 instytucji pochodziło z krajów rozwiniętych, a 44 z gospodarek „wschodzących i rozwijających się”.

Okazało się, że aż 60 proc. spośród ankietowanych banków przeszło od teoretycznych analiz do praktycznych eksperymentów. Rok wcześniej było to tylko 42 proc. Z kolei 14 proc. takich projektów znajduje się już na etapie prac wdrożeniowych i programów pilotażowych. Z kolei zainteresowanie ideą CBDC wykazało aż 86 proc. państw.

Dlaczego zaś banki chcą wdrożyć CBDC? W krajach rozwijających się chodzi o finansową inkluzję, czyli poszerzenie dostępu do usług finansowych. Wszystkie instytucje wskazują zaś na efektywność, bezpieczeństwo oraz wydajność płatności. Do tego podają wątek suwerenności monetarnej i zagrożenie „cyfrową dolaryzacją” i powstawaniem prywatnych cyfrowych walut (np. Diem Facebooka).

60 proc. respondentów deklaruje jednak, że prawdopodobnie nie wprowadzi na rynek cyfrowej waluty w dającej się przewidzieć przyszłości.

Ta trzymająca się na uboczu większość topnieje z biegiem czasu, głównie poprzez zmniejszający się odsetek banków oceniających, że taki scenariusz jest „bardzo mało prawdopodobny

– wskazano w raporcie Banku Rozliczeń Międzynarodowych.

Kryptowaluty to nisza

W badaniu zapytano też banki centralne o kryptowaluty oraz stablecoiny. Większość respondentów twierdzi, że kryptowaluty pozostają produktem niszowym. Z kolei stablecoiny budzą już większe zainteresowanie i także są tematem badanym przez banki centralne. W porównaniu z 2019 r. wzrósł odsetek instytucji przyznających się do śledzenia tego zjawiska.

Dziś najbardziej zaawansowane prace dot. CBDC prowadzą Chiny. Cyfrowy juan jest już testowany na żywym organizmie w paru chińskich miastach. Nad Diem pracuje też nadal Facebook.

Ostatni aktywni członkowie

Zdjęcie profilowe QV
Zdjęcie profilowe January
Zdjęcie profilowe Regs
Zdjęcie profilowe jcap
Zdjęcie profilowe andrew
Zdjęcie profilowe x4move
Zdjęcie profilowe MTTNZZ
Zdjęcie profilowe Vitali
Zdjęcie profilowe RooMster
Zdjęcie profilowe SzlejsoN
Zdjęcie profilowe ToTenJoker
Zdjęcie profilowe dada
Zdjęcie profilowe Sm1t3r
Zdjęcie profilowe Kazuyuki
Zdjęcie profilowe Dakyu