logo

Ghosts.pl

Ładowanie strony

Ghosts.pl

Rejestracja

Bezpieczeństwo - 28 lutego 2021

Błąd w przeglądarce Brave. Dotyczy tych, którzy korzystali z niej do Tora

Brave to szybka przeglądarka bazująca na Chrome (czy też precyzyjniej: Chromium), ale stawiająca na prywatność, a więc pozbawiona kodu “szpiegującego” od Google. Twórcy stawiają na łatwość obsługi, dzięki czemu część dodatków, jak np. adblocker, jest od razu wbudowana w przeglądarkę i prosta w obsłudze, bo ograniczająca się do naciśnięcia jednego przycisku. Z tego powodu od lat polecamy ją wszystkim mniej technicznym użytkownikom, którzy nie chcą tracić czasu na rozumienie i konfigurowanie każdego aspektu swojej przeglądarki.

Przeglądarka Brave

Brave dodaje w kolejnych wydaniach nowe funkcje i pomału robi się z niej druga Opera (hehe). Przeglądarka ma np. wbudowaną obsługę Tora poprzez specjalny tryb prywatnościowy. I właśnie tu pojawił się problem.

Błąd w obsłudze Tora

W trybie Tora, przeglądarka powinna cały ruch, również z zapytaniami DNS, wpychać w tunel zestawiony z siecią Tor. Ale na skutek błędu, adresy Torowe (czyli te, które kończą się na .onion) były przesyłane również do serwera DNS, który był ustawiony na komputerze. To oznacza, że jeśli serwerem tym był serwer np. Twojego dostawcy internetu, a Ty wchodziłeś na znany adres “nielegalnej” strony w Torze, to dostawca internetu może teraz o tym wiedzieć (zresztą, Twój dostawca internetu i tak wie o Tobie bardzo dużo — zobacz ile).

Żeby było zabawniej, jak tłumaczy Yan z Brave, przyczyną błędu była… funkcja prywatnościowa wbudowana w Brave, która odpowiada za blokowanie tzw. third party trackers używających rekordów CNAME do podszywania się pod skrypty first-party…

Brave rozwiązało problem poprawką, która wyłączyła tę funkcję w oknie Tora. Z jednej strony to dobrze, a z drugiej… warto uświadomić sobie jedną ważną rzecz:

Nie kombinujcie. Jeśli nie znacie się na Torze, to do korzystania z Tora korzystajcie z Torbrowsera. Ta przeglądarka (bazująca na Firefox) jest dojrzała i wiele “problemów” ma już rozpracowanych. Ale przede wszystkim wbudowano w nią odpowiednie funkcje, które są dedykowanie ochronie naszej prywatności podczas korzystania z Tora. Brave ani inne przeglądarki ich nie mają.

Podsumowując, z Brave warto korzystać jeśli ktoś ceni sobie prostotę, szybkość i brak śledzenia przez Google oraz inne trackery. Ale do usług wymagających zachowania najwyższego reżimu prywatności, używajcie narzędzi które zostały do tego zbudowane, czyli Torbrowsera, którego — jeśli ktoś ma jeszcze wyższe wymagania co do anonimowości — można dodatkowo puścić przez VPN, kupiony samodzielnie wykopaną kryptowalutą 😉

Ź: https://niebezpiecznik.pl/post/blad-w-przegladarce-brave-dotyczy-tych-ktorzy-korzystali-z-niej-do-tora/

Może cię zainteresują…

Nie znaleziono wpisów

Ostatni aktywni członkowie

Zdjęcie profilowe QV
Zdjęcie profilowe January
Zdjęcie profilowe Regs
Zdjęcie profilowe jcap
Zdjęcie profilowe andrew
Zdjęcie profilowe x4move
Zdjęcie profilowe MTTNZZ
Zdjęcie profilowe Vitali
Zdjęcie profilowe RooMster
Zdjęcie profilowe SzlejsoN
Zdjęcie profilowe ToTenJoker
Zdjęcie profilowe dada
Zdjęcie profilowe Sm1t3r
Zdjęcie profilowe Kazuyuki
Zdjęcie profilowe Dakyu